Finansal Yazılım ve Finansal Bilgi Sistemi

Finansal yazılım, kişisel veya ticari nitelikteki finansal bilgileri otomatikleştirmek, yardımcı olmak ve saklamak için özel olarak tasarlanmış bir yazılım türüdür. Bir dizi finansal işlem, kayıt ve işlemin depolanması, analiz edilmesi, yönetimi ve işlenmesini işler.

Techopedia Finansal Yazılımı Açıklıyor

Finansal yazılım, finansal bilgi yönetimi prensipleri üzerine kuruludur.Bağımsız bir yazılım olarak veya bir finansal bilgi sisteminin (IS) bir parçası olarak yürütülebilir. Finansal yazılımların çoğu, kişisel veya işletme finansmanının tüm yönlerini içerir ve aşağıdakiler dahil birçok özellik sunar:

  • Temel finansal veri yönetimi,
  • Finansal işlemler ve yönetim,
  • Bütçeleme,
  • Hesap yönetimi,
  • Finansal varlık yönetimi.

Finansal yazılım, ticari finansal yazılım veya kişisel finansal yazılım olarak sınıflandırılabilir.Ayrıca, finansal yazılım muhasebe ve / veya defter tutma gibi diğer ilgili hizmetleri de sağlayabilir ve diğer kurumsal bilgi sistemlerine entegre edilebilir.

Finansal Bilgi Sistemi (FIS)

Bir finansal bilgi sistemi (FIS), optimum finansal planlama ve tahmin kararları ve sonuçları için kullanılan finansal verileri toplar ve analiz eder. Bir finansal bilgi sistemi karar destek sistemi ile birlikte kullanılır ve bir firmanın finansal hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur çünkü önceden belirlenmiş bir güvenlik marjına göre minimum miktarda kaynak kullanırlar. Bir FIS, dünya çapında finansal veri tabanlarından bir kerede elde edilen büyük miktarda pazar ve finansal veri üretebilen elektronik ticaret için bir finansal planlayıcı olarak düşünülebilir.

Techopedia Finansal Bilgi Sistemini (FIS) açıklıyor

Finansal veri analizi, trend değerlendirmeleri, oran analizleri ve finansal planlama modellemesi ile yapılabilir. FIS tarafından üretilen veri çıktıları şunları içerebilir:

  • İşletme ve sermaye bütçeleri,
  • İşletme sermayesi raporları,
  • Muhasebe raporları,
  • Nakit akışı tahminleri.

Bu uygulamalara dahil edilen öngörücü analitikler, henüz gerçekleşmemiş bir ticari etkileşim veya işlemden beklenebilecek olanı daraltabilir.

Bir e-ticaret işletmesinde finansal bilgilerin yönetimi, en kısa sürede maksimum işletme sonuçları elde etmek için çok önemlidir. Bir FIS ayrıca günlük iş operasyonları için büyük miktarda veri sağlayabilir. Finansal piyasalar tüccarlar ve satış görevlileri FIS için en büyük talebe sahiptir çünkü çok hızlı ortamlarda çalışırlar ve talep üzerine bilgi işlem sistemleri bu profesyonellerin gerçek zamanlı olarak çalışabilmesi için gerçek zamanlı aktivitelere ayak uydurmak zorundadır. Mali varlık sınıfları ile birlikte broker araştırma, yatırım ve ticaret verileri bir FIS aracılığıyla iletilebilir. Bu aynı zamanda yerel pazarlar hakkında finansal veri alması gereken küçük işletmeler için de geçerlidir. FIS, finansal bilgi alışverişini geliştirmek için gerçek zamanlı çalışan bir işletim sistemi şeklidir.

Kaynak: 1. https://www.techopedia.com/definition/173/financial-software

2. https://www.techopedia.com/definition/26394/financial-information-system-fis

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/sea_wave_waterfall-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.