Finansal Analiz

Finansal analiz, işletmelerin, projelerin, bütçelerin ve diğer finansla ilişkili kuruluşların performanslarını ve uygunluklarını belirlemek için değerlendirme sürecidir. Tipik olarak finansal analiz, bir işletmenin parasal bir yatırım yapmayı garanti edecek kadar istikrarlı, çözücü, likidite veya karlı olup olmadığını analiz etmek için kullanılır.

Belirli bir şirkete bakıldığında, bir finansal analist, gelir tablosu, bilanço ve nakit akışı tablosuna odaklanarak analiz yapar.

Finansal Analiz Yapmak

Finansal analiz, ekonomik eğilimleri değerlendirmek, finansal politikaları belirlemek, ticari faaliyetler için uzun vadeli planlar oluşturmak ve yatırım için projeleri veya şirketleri belirlemek için kullanılır. Bu, finansal sayıların ve verilerin sentezi yoluyla yapılır.

Finansal verileri analiz etmenin en yaygın yollarından biri, diğer şirketlerin veya şirketin kendi geçmiş performansına göre karşılaştırılacak verilerden oranları hesaplamaktır. Örneğin, varlıkların geri dönüşü (ROA), bir şirketin varlıklarını kullanmada ne kadar verimli olduğunu ve karlılığı ölçmek için kullanılan ortak bir orandır. Bu oran benzer birçok şirket için hesaplanabilir ve daha büyük bir analizin parçası olarak karşılaştırılabilir.

Kurumsal Finansman ve Yatırım Finansmanı

Finansal analiz hem kurumsal finansman hem de yatırım finansmanı ortamlarında yapılabilir.Kurumsal finansmanda, analiz, yürütülmeye değer projeleri bulmak için net bugünkü değer (NPV) ve iç getiri oranı (IRR) gibi oranlar kullanılarak dahili olarak yapılır. Kurumsal finansal analizin kilit bir alanı, bir şirketin brüt gelir veya kar marjı gibi geçmiş performansını şirketin gelecekteki performansını tahmin etmeye dahil etmeyi içerir. Bu, işletmelerin bütçelerini tahmin etmelerini ve envanter seviyeleri gibi geçmiş eğilimlere dayanarak kararlar vermelerini sağlar.

Yatırım finansmanında, bir dış finansal analist yatırım amaçlı bir finansal analiz yapar. Analistler, yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya bir yatırım yaklaşımı uygulayabilir. Yukarıdan aşağıya bir yaklaşım, önce yüksek performanslı sektörler gibi makroekonomik fırsatları arar ve ardından o sektördeki en iyi şirketleri bulmak için sondaj yapar. Aşağıdan yukarıya bir yaklaşım, diğer bir yandan, belirli bir şirkete bakar ve geçmiş performansa ve gelecekteki performansına yatırım göstergeleri olarak bakılarak kurumsal finansal analize benzer oran analizi yapar.

Teknik ve Temel Analiz

İki tür finansal analiz vardır: teknik analiz ve temel analiz. Teknik analiz, hareketli ortalamalar (MA) gibi sayısal tablolara bakarken, temel analiz bir şirketin hisse başına kazanç (EPS) gibi oranları kullanır. Örneğin, Haziran 2016’da Brexit oyu sonuçlarının ardından GBP/USD döviz kuru üzerinde teknik analiz yapıldı. Döviz kuru grafiğine bakıldığında, 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan oylamadan sonra oranın önemli ölçüde düştüğü ve ardından 48 saatlik bir süre içinde 375 baz puan (bps) topladığı tespit edildi.

Temel analizlerin bir örneği olarak, Discover Financial Services, 19 Temmuz 2016 tarihinde 2016 yılının ilk çeyreği sonuçlarını bildirdi.Şirket, 2015 yılının aynı çeyreğinde, 1,33 dolar olan EPS’den 1,40 dolar değerinde bir EPS aldı.

Kaynak: https://www.investopedia.com/terms/f/financial-analysis.asp

Yazar: BY 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/moonlit_night_2-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.