İşletme Finansı

 

Muhasebe, şirketinizin finansal bilgilerini izler ve düzenlerken, işletme finansı bu bilgileri paranızı yönetmenize ve operasyonunuzu daha karlı hale getirmenize yardımcı olmak için kullanır. İşletme finansı finansal tabloların okunmasını ve kar- zarar, bilanço ve nakit akışı tabloları arasındaki noktaları birleştirmeyi içerir. Bu belgeler sermaye sıkıntısına işaret ediyorsa, işletme finansmanı aynı zamanda açığı kapatmak için stratejiler planlamak için araçlar da sağlar.

Tabloları Okumak

Kâr ve zarar tablolarınız, işletmenizin harcadığından daha fazla kazanıp kazanmadığını veya bunun tersi olup olmadığını anlatır. Bilanço tablonuz, kazanç ve zararlarınızın nasıl rol oynadığını ve belirli bir dönemde şirketinizin net değerinin nasıl etkilediğini gösterir. Nakit akışı tablonuz, işletmenize akan fonların zaman içinde nasıl oynadığı hakkında bilgi sağlar. İşletme finansı bu bilgileri bir araya getirir ve bu belgeleri okumanıza bir derinlik katmanı ekler. Şirketiniz para kazanıyor ancak işletme sermayesi yoksa, işletme finansı paranızın nereye gittiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, hesaplarınızın alacak toplamı sürdürülemez derecede yüksek olabilir ve alacağınız ödemeleri toplama konusunda daha çözüm odaklı olarak nakit akışını iyileştirebilirsiniz.Nakit akışı tablosunu okumak, daha fazla gelir elde etmenin veya daha fazla likidite bulundurmanın ne zaman önemli olduğu hakkında ek bilgi sağlayacaktır.

 

Stratejik Planlama

İşletme finansı, stratejik planlama için, projeksiyonlarınız ve planlarınız için finansal temeli sağlayan önemli bir araçtır. Yeni bir ürün tanıtmak niyetindeyseniz, araştırma ve geliştirme, pazarlama güncellemeleri ve ekipman maliyetleri hakkında bilgi sentezleyerek işe koyulmak için ne kadar harcamanız gerektiğini size söyleyebilir. İşletme finansı ayrıca, başlangıç maliyetlerinizi telafi etmek için ne kadar satış yapmanız gerektiğini ve girişim üzerinde başabaş noktasına ulaşmanın ne kadar süreceğini hesaplamanıza yardımcı olur. İşletme finansmanının bir parçası olarak oluşturduğunuz stratejik planlar, şirketinizin kısa vadeli ve uzun vadeli finansal hedeflere ulaşıp ulaşmadığını belirlemenize yardımcı olur.

 

Finans ve Finansman

İşletmenizde nakit akışı sorunuyla karşılaşırsanız, işletme finansı finansman seçeneklerinizi anlamak ve yönetmek için önemli bir araçtır. Faiz ve anapara ödemelerini hesaplayarak bu bilgileri mevcut ve gelecek mali tablolara dahil ederek, ne kadar borç alacağınız, hangi borçlanma seçeneklerinin sizin için en uygun olduğunu ve geri ödeme planınızı nasıl planlayacağınız konusunda daha fazla tercih yapabilirsiniz. Bu planlama ve stratejiler, uzun vadede sizi daha fazla paraya kavuşturacak ve işletme finansı konusunda uzmansanız en başarılı şekilde yönetebileceksiniz.

Kaynak: https://smallbusiness.chron.com/meaning-business-finance-4108.html

Yazar:  Devra Gartenstein 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/sunrise_above_the_clouds-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.