Her Yeni Başlayanın Bilmesi Gereken 10 Finans Terimi

Pek çok haber, geniş kitlelere hitap eden büyük ölçüde anlaşılması ve kullanılması kolay bir dilde spor ve siyaseti kapsamakla birlikte, borsa haberleri genellikle, jargon yatırımında usta olduğu varsayılan daha eğitimli, zengin bir demografiye iletilir – hatta güncelleme raporlarında halka açık bir şirketin üç aylık ve yıllık başarıları.

Ne okuduğunuzu daha iyi anlamak için piyasa haberlerinde sıkça karşılaştığınız terimleri kısaca inceleyeceğiz – özellikle bir şirket kazancını açıkladığında. Bu makale, bu kelimeleri nerede göreceğinizi, ne anlama geldiklerini ve kurgusal bir şirketi “Hemlock Anonim” i kapsayan kazanç haber raporundan alıntıları kullanarak, bir şirket için ne ifade ettiklerini sergileyecektir.

Kazanç Duyurusu (Earnings Announcement)

” Hemlock Anonim, piyasalar kapandıktan sonra 2017 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı; Geçtiğimiz çeyreğe göre% 17 artışla 67 sentlik hisse başına GKGMİ(genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri) dışı kazanç ve 235 milyon dolardan 250 milyon dolar net gelir elde ettiğin bildirdi. Hemlock Anonim şirketinin kazanç rehberliği, FVAÖK(faiz vergi ve amortisman öncesi kâr) ile, devam eden faaliyetlerden net gelir ve ilgili rehberlik aralıklarının üst sınırlarının ötesindeki serbest nakit akışıyla aynı aralıkta yer aldı.

2017 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren öne çıkan özellikler:

Nakit ve nakit benzerleri, 128 milyon dolar.

FVAÖK, 2. çeyreğe göre % 19 artış gösterdi.

Serbest nakit akışı, 2. çeyrekte 32.7 milyon dolarken 3. çeyrekte 35 milyon dolar. Toplam Borç, 95 milyon dolardan 100 milyon dolara yükseldi.

Ancak, Hisse Başına% 17 Kazanç kazanmasına rağmen, Hemlock Anonim, 71 sentlik tahmini analist kazancının oldukça altına düştü. Hemlock’un artan toplam borcuyla birleştiğinde, bazı analistler şirketin borçlarını ileriye götürme yeteneğini sorgulamaya devam ediyorlar. “

4 Ortam Terim

Net Gelir: En temel tanımında, net gelir bir şirketin toplam kazancını veya kârını ifade eder. Basitçe söylemek gerekirse, net gelir, tüm giderleri (vergi giderleri dahil) gelirden çıkarırken hesaplanan farktır. Bir şirketin net geliri arttığında, normal olarak ya gelir artışının ya da harcamaların kesilmesinin bir sonucudur. Net gelirdeki artışın genellikle olumlu bir şey olarak algılandığını ve bir hisse senedinin performansını etkileyen faktörler olduğunu söylemeye gerek kalmadan devam ediyor.

FVAÖK: FVAÖK, Faiz, Vergi, Amortisman ve Amortisman Öncesi Kazançlar anlamına gelir ve işletme giderlerinin gelirden düşülmesi ve amortisman ve itfa karının (namı diğer VFÖK) geri kazanılmasıyla hesaplanır. FAVÖK, serbest nakit akışı için bir vekil olarak kullanılabilir (ZFF) çünkü amortisman ve itfa paylarının gayrinakdi harcamalarını oluşturur.

Gelir tablosunda FVAÖK, diğer faaliyet dışı giderleri ve faiz giderleri ile vergileri hariç tutan net gelirin üzerinde bir kalemdir. Bazıları, net gelirle karşılaştırıldığında, FVAÖK’ün karlılık konusunda daha kötü bir tablo çizdiğini iddia edebilir. FAVÖK ün bazı savunucuları, bir şirketin finansal sağlığına daha az karmaşık bir bakış açısına sahip olduğunu savunurken, birçok eleştirmen, yanıltıcı değerler ve şirket kârlılığı ölçümleri yaratabilen kazancı basitleştirdiğini belirtiyor.

GKGMİ: Yeni bir yatırımcı olarak, benzer ölçümler arasındaki farkı bilmek önemlidir, çünkü piyasa firmaların numaralarını başka türlü düzenlenmemiş yollarla ilan etmelerini sağlar. Örneğin, genellikle şirketler GKGMİ veya GKGMİ dışı önlemleri kullanarak raporları ilan edeceklerdir. GKGMİ veya Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri, finansal bilgilerin rapor edilmesine ilişkin kuralları ve sözleşmeleri belirtir. Finansal tabloları standart hale getirmek ve raporlamada tutarlılığı sağlamak için bir araçtır.  

Bir şirket kazançlarını açıkladığında ve GKGMİ dışı rakamları içerdiğinde, bu, yatırımcılara, kazançlarını düzeltmek için bir defalık kalemleri çıkarmak gibi, şirketin sağlık tasvirini tartışmasız daha doğru bir şekilde sağlamak istedikleri anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, bir şirket GKGMİ standartlarından ne kadar uzaklaşırsa, bazı yaratıcı muhasebe ve manipülasyon için o kadar fazla yer ayrılır (FVAÖK örneğinde olduğu gibi). GKGMİ olmayan verileri yayınlayan bir şirkete bakıldığında, yeni yatırımcılar, GKGMİ’nin kabul edebileceğinden çok farklı olabileceğinden, bu pro-forma beyanlarına dikkat etmelidir.

Hisse Başına Kazanç: Son olarak, hisse başına kazanç, kazanç duyurusunda vurgulanan en yaygın şeylerden biridir ve yatırımcıların bir şirketin kazanç sağlığına ilişkin fikir edinmesini sağlar ve bir duyurudan sonra genellikle hisse senedi fiyatını etkiler. HBK net gelir alarak, tercih edilen temettüleri (basitlik uğruna çıkarması için Hemlock Anonim’i tercih edilen hisse senetlerinde temettü ödemeyeceğini varsayalım) ve bu farkı alarak ortalama hisse senetlerinin sayısına bölünmesi ile hesaplanır.

Hemlock durumunda, HBK 250 milyon dolar net gelirinin, şirketin 37 milyon adet hisse senedine hesaplanır. Rapor edildiğinde, HBK tipik olarak bir önceki mali yıl, bir önceki çeyreğe veya aynı çeyreğe ait kazançlarla karşılaştırılır. Ayrıca P / E oranı gibi temel değerleme hesaplamalarında da kullanılır.

Eldeki Nakit, Bankadaki Para

Haber bültenlerinin çoğunun baktığı diğer bir şey, şirketlerin paralarını nasıl yönettiğidir – özellikle, serbest nakit akışında ne kadar bulundukları, toplam borç miktarı ve nakit eşdeğerlerinde ne tür varlıklara sahip oldukları, örneğin kısa vadeli devlet tahvilleri gibi borçları çözmek için satabilecekleri varlık türleri.

Hemlock Anonim’in duyurusunda, serbest nakit akışı artmakta, bu da, devam eden faaliyetlerini sürdürmek için tüm harcamaların yapılmasının ardından eldeki nakit miktarının artması anlamına gelmektedir. Hemlock’ın bilançosunda şirket, özellikle toplam borçlarının artması ve / veya gelirinin artması durumunda, gerektiğinde nakde çevrilebilecek 128 milyon dolar tutarındaki nakit ve nakit benzerlerini gösterir.

Bir şirketin üç aylık başarısını veya başarısızlığını değerlendirirken, bu şartlara dikkat edin. Bir şirketin sahip olduğu parayı ne kadar etkili kullandığı ve borçlarını nasıl ödediği hem hissedar değerini büyütme hem de artırma yeteneğinin bir göstergesidir.

Planlar ve Beklentiler

Hemlock, geçtiğimiz çeyrekte çeşitli alanlarda değerlerin yükseldiğini görmesine rağmen, analistlerin tahminlerini kaçırdığı gerçeği, yatırımcı güvenleri için iyi bir işaret oluşturmayabilir. Kazanç tahminleri, şirketin faaliyetlerine ilişkin projeksiyonlara, modellere ve araştırmalara dayanan ve en sık finansal analistler tarafından yayınlanan tahminlere göre kazanç ve ya gelir tahminleridir. Bazı şirketler gelecekteki sonuçlar için yönetimin beklentilerinin “rehberliğini” sağlayacaktır.

Bir şirket kârlılıkta bir artış görse bile, gerçek kazançlar beklenen kazancın altına düşerse, piyasa hisse senedinin yeni bilgilere uyum sağladığını görecektir (okuma: değerinde düşüş).Bu, tahminlerin genellikle bir hisse senedinin fiyatına dahil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, yatırımcılar bir şirketin daha yüksek gelir rapor edilmesine rağmen beklentileri nasıl kaçırdıklarını duyduklarında, piyasa hisse senedinin fiyatını buna göre düzeltir.

Gerçek Sonuç

Hayattaki herhangi bir şey gibi, finansal piyasaların nasıl çalıştığını öğrenmek biraz zaman alır. Daha kolay yaklaşımı benimsemek ve bir cehalet seviyesini korumak, özellikle de mümkün olduğu kadar çok pozitif değerler kullanarak yatırımcının güvenini arttırmak firmanın güvencesi olduğu zaman tehlikeli olabilir. Her bir terimin ne anlama geldiğini bilmek, neden kullanılmakta olduklarını bilmek ve bunların hisse senedi fiyatını nasıl etkilediğini anlamak, yeni başlayanlar finansal piyasalar hakkında finansal piyasalar hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra eleştirel düşünme becerileri kazanmanın bir kaç yoludur.

Kaynak: https://www.investopedia.com/articles/investing/061313/10-common-financial-terms-every-newbie-needs-know.asp

Yazar: BY SOCRATES ALVAREZ 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/amazing_mountain_milky_way_by_yakub_nihat-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.