Her İşletme Öğrencisinin Öğrenmesi Gereken 20 Klasik Vaka Çalışması – PART I

Neredeyse her iş kendine özgü bir yaklaşım olsa da, her tür iş için geçerli olan bazı evrensel dersler bulunmaktadır. Bu vaka incelemelerinde, çalışanların performansına ve kalıcılığına, tedarik zinciri yönetimine, büyümeye, reklam harcamalarına ve daha fazlasına göz atacağız. Aşağıdakiler belirli işletmeler üzerine odaklanmış olsalar da, tüm işletme öğrencileri zaferlerinden ve hatalarından ders alabilirler. Okumaya devam edin, bir işletme öğrencisi olarak iyi bildiğiniz 20 klasik vaka incelemesini bulacaksınız.

1 – İşyerinde Madde Bağımlılığı

Yöneticiler, çalışanların uyuşturucu kullanımıyla asla uğraşamayacaklarını umuyorlar, ancak gerçek şu ki uğraşıyorlar. Bu vakada, Amber, idari bir asistan yola iyi bir şekilde başlamıştı, ancak garip ve tutarsız davranışları benimsemeye başladı. İşini oldukça iyi idame ettiriyordu, ancak geç gelmeye ve sık sık, özellikle de ödemesini aldığı zamanlarda hastalık yüzünden işe gelemeyeceğini belirtmeye başladı. Borçlanmaya başladı ve parayı ödeyemez hale düştü ve daha sonra telefonda müşterilerle konuşurken çabuk sinirlenmeye başladı. Kadınlar tuvaletinde beyaz tozu çekerken bulunduktan sonra, kokain problemiyle karşı karşıya kaldı ve derhal bırakarak tepki gösterdi, yerine biri bulunmadan ve konulmadan daha aylar öncesinde şirkette bir boşluk açarak ayrıldı. Uzmanlar, işverenin eylemlerinin yanlış olduğunu düşünüyor; Amber’le yüzleşmek için çok uzun süre beklemek ve gecikme ve müşterilere kabalık  gibi doğrudan işle ilgili davranışları eleştirmek yerine suçlamalara odaklanma… Ayrıca onlar Amber’in kokain kullanmakla suçlanmadan önce bir uyuşturucu testine gönderilmesi gerektiği ve bağları koparmak yerine rehabilitasyon için bir fırsat yaratılması gerektiğini de belirttiler.

2 -Malden Mills
Bazen, doğru olanı yapmak, karlardan daha önemlidir; bu, Malden Mills’in ilk ağızdan öğrendiği bir derstir. Fabrika, Noel’den sadece iki hafta önce 1995’de yanıp kül olduğunda, üretim durdu ve fabrika yeniden inşa edilene kadar çalışanlar işsiz kalacaklarını varsaydılar/düşünüyorlardı. Ancak CEO Aaron Feuerstein çalışanlara 90 gün tam maaş ve yanısıra Malden Mills’e 25 milyon dolarlık maliyetle 180 gün avantaj sağladı. Fabrika yeniden yapılandırıldıktan ve yerinden olmuş işçilerin hepsi yeniden işe alındıktan sonra, işbirliği ve üretkenlik % 40 daha fazla iş, % 95 müşteri ve çalışanı muhafaza etme(elinde tutma) ve haftada 130.000’den 200.000 metreye bir üretim artışı ile yeni bir seviyeye ulaştı. Bununla birlikte, o zamandan bu yana, Malden Mills, fabrikanın yeniden inşasına bağlı olan borcun büyük kısmıyla birlikte üç kez iflas mahkemesine gitti. Feuerstein çalışanları mutlu etti şüphesiz, ama işletme öğrencileri bu vaka çalışmasını cesur hayırsever eylemlerin sonunda hesabı kapatıp kapatmayacağı üzerine düşünmek için incelemelidirler.

3 – Her köşede Bir Starbucks

2008’de Starbucks 600 ABD mağazasını kapatacağını açıkladı. O noktaya kadar, Starbucks mağazaları, wi-fi ve müzik satışı da dahil olmak üzere yeni teklifler eklemiş ancak sıcak “komşu dükkanı” hissini bir zincir mağaza kişiliği lehine kaybetmeye başlamıştır. Harvard Business Review, bu durumda “Starbucks, artık özel olmayan bir deneyim için prim fiyatını belirlemeye çalışan kitle markasıdır” olarak ifade etti. Yani, varlığını idame ettirebilmesi için, Starbucks ya fiyatları indirmek zorunda kalacak, ya da markanın münhasırlığını iyileştirmek için mağazaları azaltacaktı. HBR’in vaka incelemesi, Starbucks’ın büyümesiyle ilgili üç problemi paylaşıyor: Erken benimseyenlere yabancılaşmak, çok fazla temyiz yapmak ve yeni mağazalar ve ürünler yoluyla yüzeysel büyüme. Harvard Business Review, Starbucks’un özel kalmasını ve birincil marka statüsünü korumak için kontrollü bir tempoda büyümesini önerdi.

4 – Küçük Müşteriler, Büyük Karlar

Büyük işler caziptir, bazıları için büyük kazançlar vardır. Ancak düşük risk ve yaratıcılık potansiyeli ile küçük işletmeler hakkında da söylenecek bir şey var.
Teksas Austin’de Big D Custom Screen Printing’den  Darren Robbins, büyük ve küçük siparişlerle müşterileri takip ederek işinde başarılar elde etti. Big D sadece büyük siparişlere hitap etmeye başlamış olsa da, dükkan siparişler arasında boşta kaldı ve etkin planlama ve şeffaf fiyatlandırma sayesinde ölü zamanları daha küçük siparişlerle doldurabildi. Big D, diğer yerel ekran yazıcılarının doldurmak için yaygara koparmayan bir pazar segmentinde kar buldu.Uzmanlar, bunun Big D’nin işinde risk oluşturmasına ve özelleştirilmiş ürünler sunmasına izin veren akıllı bir strateji olduğuna inanıyorlar. Ancak, en azından bir kişi teklifi yericidir ve nişin biraz ters potansiyele sahip olduğunu ve şirketin verimliliğini zedeleyebileceğini belirtiyor.

5 – Yedekleme Planlaması

Aile şirketleri, genellikle ebeveyn emekli olduktan sonra meşaleyi çocuklarına geçirme lüksüne sahiptir, ancak bazı durumlarda aday yoktur veya adaylar rol için doğru olmayabilir. Bu, bir veliaht bulma zamanı geldiğinde zorluk çıkarıyor özellikle mevcut çalışanlar üst düzey terfilerin aile içinden geleceğini varsaydığında. Bu nedenle Carlson şirketleri, hem şirket içinden hem şirket dışından olmayan varisin yerine birini koymak için çok çaba harcamışlar, nihayetinde aynı zamanda farklı endüstrilerde bir yönetici olarak bol deneyim tecrübesi sunan ve ailenin yanında iyi çalışacak bir iç aday bulmuşlardır.
Hay’s Group’un Beverly Behan’a göre, Carlson, sadece veliahtın işe alınmaması için doğru kararı vermekle kalmayıp, iş aramasını sakin, etkili bir şekilde ele almaktan övgüyle söz etmelidir.

Çeviri: Sümeyye Karaca


http://www.onlinecollege.org/2011/10/03/20-classic-case-studies-every-business-student-should-know/

Fotoğraf: https://wallpapercave.com/lighthouse-desktop-wallpaper-free


© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.