5 Dakikalık Aralarla Çalışan, Kahvaltıları Atlayan Ve E-Postalardan Kaçınan Elon Musk’ın Zorlu Programına Bir Bakış

Elon Musk meşgul bir adam.

Tesla ve SpaceX kurucusu genelde iki şirketinin her birinde çalışma haftasının tamımını geçiriyor, öğle yemeğini beş dakika içinde mideye indiriyor ve üretkenliği uğruna telefon görüşmelerini atlıyor. Dolayısıyla, günlük yaşamının oldukça sıkışık olduğu şaşırtıcı değildir.

Önceki röpörtajlara dayanarak, Business Insider gerçek hayattaki Tony Stark için ortalama bir günün neye benzediği tahminini bir araya getirdi.
Elon Musk’ın hayatında bir güne bir göz atın.

Musk gününe sabah saat 7’de yükselen güneşle, sabahın çok erken saatinde başlıyor. Bir Reddit AMA’de genellikle 6 saat uyuduğunu söylemiştir.
Musk genellikle kahvaltı öğününü atlar. Arada bir,  bir kahve ve omleti hızlıca kapmak için yeterince uzun bir vakit yavaşlar.

Her ne olursa olsun, her zaman zaman ayıracağı bir şey var; Duş almak! Bir keresinde Reddit’e onun en önemli günlük alışkanlığı olduğunu söylemişti.

Bir kere başlayınca, Musk, mola zamanını beş dakikalık bir dizi aralık haline getirdiği, aşırı hareketli programına şevkle başlar. Girişimcinin haftada 85 ila 100 saat çalıştığı biliniyor ve işyerinde geçirdiği zamanın yüzde 80’inin mühendislik ve tasarım için harcandığı tahmin ediliyor.

Musk’ın iki günü birbirinin aynı değildir. Pazartesi ve Cuma günlerini Los Angeles’daki SpaceX’de geçirir. Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini Tesla’da başında durmak için Bay Area’ya gider. Quartz, onun haftanın ortalama 42 saatini Tesla’da ve 40 saatini ise SpaceX’de harcadığını tahmin ediyor. Musk ayrıca, genellikle yarım gününü Y Combinator’de- kar amacı gütmeyen Open AI, yapay zeka üzerine çalışarak geçirdiğini söyledi.

Haftasonları, bir çeşit yazı tura atmak gibi.
Pazar günlerini genellikle seyahat etmekle yahut Bel Air’deki köşkünde kalarak geçirmektedir. Cumartesileri ya SpaceX’de çalışır ya da genç oğullarıyla vakit geçirir.
2013 yılında çocuklarıyla ilgili olarak konuşan Musk, “Keşfettiğim şey, onlarla birlikte olabilmem ve hala e-postayla devam edebilmem. Onlarla birlikte olabilirim ve aynı anda da çalışabilirim… Yapmazsam , işimi tamamlayamam ” dedi.
Meşguliyet, Musk’ın stratejisinin çok önemli bir parçasıdır – mümkün olduğu kadar çok saat çalıştığı gibi.

Musk, iş gününü takip altında tutmak için çoğu telefon görüşmesinden vaz geçiyor. Ayrıca, insanların gelen kutusuna spam göndermesini önlemek için belirsiz bir e-posta adresi kullanmayı da tercih ediyor.

Öğünlere fazla zaman ayırmaz. Musk genellikle bir toplantı sırasında öğle yemeğini alır ve sadece beş dakika içinde onu mideye indirmeyi başarır.

Gün içinde daha sonra kalorisinin çoğunu alıyor. Auto Bild’e, “İş yemekleri muhtemelen çok fazla yemek yeme yerimdir” dedi.

Yemeğe gelince, onun favorilerinden biri “bazı berbat bileşenlerden” dolayı Diyet Koladır. Musk, Auto Bild’e, sodayı azalttığından bu yana olduğunu ekledi. CBS daha önce teknoloji ustasının tercihlerinin; Fransız yemekleri, barbekü ve viski olduğunu belirtti.

Formda kalmak için, Musk haftada bir ya da iki kez spor salonuna gidiyor.

Yoğun hayatına rağmen okumak için yeterli zaman ayırıyor. Favori kitaplarından bazıları; fantazi klasik olan Yüzüklerin Efendisi, Benjamin Franklin ve Albert Einstein gibi yenilikçilerin biyografileri ve tanınmış maceracılar hakkında “Tanrılara Karşı On İki Adam’’ adlı az bilinen 87 yıllık bir tarih kitabıdır.

Musk bir kitap kurdu olabilir, ancak bu parti yapamayacağı anlamına gelmez.

Girişimcinin efsanevi döşeme takımları, İngiliz kalesinde büyük bir saklambaç oyununa dönüşen ve konuklardan bacakları arasında tuttuğu pop balonlarına bıçak atmaya davet ettiği bir doğum günü partisini de ekledi.

Bütün bunlar söylendiği ve yapıldığı zaman bile, Musk genellikle gece 1’e kadar sabahlamaz. Bu geç uyku zamanı, sürdürdüğümüz yolda devrim yapmak ve insanları Mars’a göndermek gibi şeyleri denemekle meşgul bir adam için çok şaşırtıcı değildir.

Çeviren: Sümeyye Karaca

Editör Notu: Yakın zamanda Elon Musk ve hayatının bilinmeyen/az bilinen yanlarını da içine alan bir biyografi çalışmasını sizlerle paylayacağız.


https://www.entrepreneur.com/slideshow/295677

Fotoğraf: http://www.wallpaperup.com/196200/nature_mountain_eagle_fog_landscape_ultrahd_4k_wallpaper.html


© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.