12 İş Dünyası Liderlerinden Stress ile Başa Çıkma Yolları

Stress, belirli üst düzey yöneticiye eriştiği zaman, her bir iş tanımlanmasının bir parçası olmaya benzer. Ancak bu hayatınızın yönetimini ele geçirecek anlamına gelmiyor. Doğru şekilde ele alındığı zaman stress; fethedilmiş, küçütülmüş ve kend içinde sınırlıandırılabilir.

 

Benden öğreniyormuş gibi olmayın siz yinede bir düşünün- Burada 12 iş dünyasından liderlerin stress önleme ve yönetim tekniklerinden bahsedeceğiz.

 

 1. ”Doğrudan Yüzleş.”( Bir soruna doğrudan ve açıkça karşı koyma)

 Stresin kaynağı göz ardı edilen bir şeyse, Jeff Bezos gibi doğrudan başa çıkın.

Amazon CEO’su  Academy of Achievement ile yaptığı röportajda “Stres, öncelikle bazı konrolünüzün üzerinde olan birşeye karşı,  harekete geçmemenizden kaynaklanıyor.” dedi. “Bu durumu(sorun) tanımlar tanımlamaz,  hitap edeceğimiz zaman veya ilk e-posta mesajımı gönderdiğimde ya da ilk telefon görüşmesi yaparken ne var ne yoksa bulurum. Eğer yapmazsam bu durum aski halde çözülmez. Yanlız hitabet ediyor oluşumuz bile bun durumdan gelebilen herhangi bir stress, çarpıcı bir şekilde azalır.”

 1. Sakin bir yer bulun.

Oprah Gail Winfrey “Hararetli olduğum zaman duşa….”

Muhabir: “Duşta mı dinleniyorsun?”…

Oprah Gail Winfrey ise bu cümlenin işe yaradığından bahsetti. (Oprah Gail Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show’un sunucusu olan sanatçıdır.)

“Bazı günler yayında iyi şovlar elde etmenin karmaşıklıklarıyla uğraşırken yüksek sesle bağırmak istiyorum. Ancak emin olduğum bir şey var: Ben bağıran bir insan değilim. Birisine benim sesin yükseldiği zamana aslında defalarca bir yandan göz önünde bulunduruyorum.” “What I Know for Sure” adlı kitabında bahsi geçen medya patronu diyor ki: “”Genellikle sakin bir yere giderim. Mesela bir banyo kabini harikalar yaratır. Gözlerimi kapatıyorum, içeriye dönüp nefes alıyorum. ”

 

 1. Bir mola verin.

Bazen, strese karşı etkili bir şekilde atlılan en iyi strateji  adımı “Bence izine çıkmak, gerçekten önemli” diyor. YouTube CEO’su Susan Wojicki Today’e verdiği demeçte; “Ayrıca bazen de izne çıkmak, izindeyken çok iyi fikirler alabiliyor oluduğunuzu  keşfediyorsunuz” dedi.

 

 1. Daha fazla uyuyun.

Arianna Huffington’a göre, işte etkili bir gün aslında gece başlıyor, bu yüzden uykuyu öncelik haline getirin.

2013’te yapılan röportajda “Bölgede kendinizi gerçekten iyi hissettiğinizde iyi bir gece uykusunun ardından özel bir coşku oluyor kendinizde” dedi. “Kendinizi” Onu getirin – biliyorsunuz her şeyi halledebilirim “gibi hissediyorsunuz!” ”

 

 1. Masadan uzaklaşın.

Jack Dorsey’den taklit ederek; sabah egzersizlerini ve ofis dışı yürüyüşlerini günlük rutine dahil edin. Twitter ve Meydan’ın kurucu ortağı, meditasyon için sabah saat 5.30’da uyanır ve altı mil yürüyüş yapar ve dışarıda dolaşmak için mesai saatlerinde molalar verir.

 

 1. Ter at.

Michelle Obama’nın yaptığı gibi, egzersiz yoluyla bedeninizi serbest bırakmayı, vurguluyor.First Lady, “Egzersiz benim için gerçekten önemli – bu ,” sağlığa yararlı birşey” dedi.

 

Marie Claire, “Ben şimdiye kadar gergin ya da stresli hissettiğim zaman ya da erimeye hazırlanmak üzereysem,  iPod’umu takarım ve spor salonuna giderim ya da kızlarla Michigan Gölü çevresindeki bir bisiklet yolculuğuna çıkarım” dedi.

 

 1. Oyun oyna.

Çocukluk çağında oynamış olduğunuz oyuncakları hatırlıyor musunuz? Lego projesi olarak stresli bir sorunun başka kelimelerle ifade edilmesini deneyin ve iyi bir dost ve bir zaman ayırın.

 

Brad Pitt için işe yarıyor;”Benim çok uğraştığım birşey bana çok fazla stres yaratıyorsa, aklım mimariye gidiyor. Bahçede dolaşırım ve yapısal olarak eve ne yapmam gerektiğini düşünmeye başlarım, “diyen aktör ve ekip Parade’ye söyledi. “Bu bulmacalara benzer, çapraz bulmaca gibi veya aklımı verebileceğim birşey gibi. Bu benim için bir rahatlama yolu. ”

 

 1. Gerçekten önemli olan neyse onu hatırla.

Sosyal medyada uzman olan Gary Vaynerchuk perspektifini korumaktan emin olmalısın. – çünkü günün sonunda, bu sadece bir iş.

 

“Gerçekten mücadele ettiğim birkaç nadir gün içinde bile işleri hallederken, gerçekten bir adım geri çekiliyorum ve kız kardeşim veya annemin öldürüldüğünü söylenmiş gibi(numaradan) yaparım.” bir röportajında öyle dedi. “Biliyorum ki bu gerçekten karanlık… Bu beni çok hızlı bir şekilde sürekli beyinimin içinde bunu yeniden yapılandırılmasını sağlıyor.”

 

 1. Denge bulma.

Indiegogo kurucusu Slava Rubin için, maneviyatla strese karşı koymak, sadece meditasyon yapmaktan çok daha fazlası demektir. “Girişimci hayatı süper heyecanlıdır. Süper bilinmiyor. Bir sürü çılgın iniş ve çıkışlar vardır. Bence biraz topraklama yapmak faydalı olabiliyor. Başlangıçta, her stratup’ta roller coaster deneyimine sahipken, toprağa çakılıp kalabilirsin “dedi. Observer’a yaptığı açıklamada, Yahudi inancının günümüze nasıl şekil verdiğinden bahsediyor.

 

 1. İleriyi planlayın.

Pazartesileri kendinize gelmişseniz ve boğuluyormuşsunuz gibi hissederseniz, çalışma haftasını atlamaya başlayın. İyi bir şirkette olacaksınız. – Success Magazine’e göre, Apple CEO’su Tim Cook, pazar geceleri; çalışma saatlerini yazmak için bir rsonraki gün elemanlarını geceden telefonla arar.

 

11.İletişime açık olma olanağı sağlamak.

Satya Nadella’ya göre uyumlu bir işgücünün stresini iyi yöneten bir liderin olması gerekir.

Microsoft CEO’su “Son derece rekabetçi bir ekonomide iş hayatı uyumunun olması fikri birinci sınıf bir konudur” diyor: “Temel mesele, çalışanlarınızla diyalog kurduğunuzdan emin olmaktır. Ayrıca benim gibi birisinin ayarladığı ve yaytığı tüm [işyeri] politikalarında esneklik olması gerekir.İnsanın yakılmasına izin veremezsin. Şirket ve toplum için kötü olur. ”

 1. Son başvuru tarihlerini ayarlayın.

Organizasyon tekniklerini yerine yerleştirerek stresi airodinamik bir şekle getirin. “Birchbox takımında tüm maillerde bir cevap vermeye ihtiyaçları olduklarında Birchbox takımındaki insanlara açıklamakta ısrar ediyorum. Bu  öncelik tanımayı çok daha hızlı hale getiriyor” diye konuştu Lifehacker.

 

Çeviri:Yunus Emre Sürün

 

Ashley Lee

Aug 30, 2016

http://fortune.com/2016/08/30/12-business-leaders-on-how-they-handle-stress/?xid=soc_socialflow_twitter_FORTUNE

Fotoğraf:http://eskipaper.com/images/landscape-wallpaper-hd-32.jpg

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.