İş Planlarına Giriş

 

Bir iş planı neden işinizin sağlığı açısından hayati önem taşıyor? Öğrenmek için bir İş Planı Nasıl Oluşturulacağı konusundaki öğreticimizin ilk bölümünü okuyun.

Bir iş planı, işletmenizin geleceğinin yazılı bir açıklamasıdır. Tek yapmanız gereken şey, yapmayı planladığınız şeyi ve bunu nasıl yapmayı planladığınızı belirleyen bir belge. İş stratejinizi açıklayan bir zarfın arkasına bir paragraf yazarsanız, en azından bir planın miksini veya bir planını yazmışsınız demektir.

İş planları, onları yazanlar ve okur olanlar için bir takım görevleri yerine getirmede yardımcı olabilir. Yatırım yapmak isteyen girişimciler vizyonlarını potansiyel yatırımcılara iletmek için kullanıyorlar. Ayrıca, kilit çalışanları çekmeye, yeni iş arayışlarına, tedarikçilerle anlaşmaya veya yalnızca şirketlerini nasıl daha iyi yönetebileceklerini anlamaya çalışan firmalar tarafından kullanılabilirler.

Peki iş planında neler var ve bunları nasıl bir araya getirirsiniz? Basitçe belirtmek gerekirse, bir iş planı, işletme hedeflerinizi, onları karşılamak için kullanacağınız stratejileri, işletmenizle yüzleşebilecek potansiyel sorunları ve onları çözme yollarını, işletmenizin organizasyon yapısını (başlıkları ve sorumlulukları da dahil olmak üzere) ve nihayetinde, girişiminizi finanse etmek ve hatta kopana kadar devam ettirmek için gerekli olan sermaye miktarını ifade eder.

Etkileyici geliyor, değil mi? Düzgün bir şekilde bir araya getirilirse olabilir. İyi bir iş planı hem form hem de içerik için genel kabul görmüş yönergeleri takip eder. Bir iş planının üç ana bölümü vardır:

Birincisi iş konseptidir, Endüstriyi, iş yapınızı, belirli ürün veya hizmetinizi ve işletmenizin başarısını nasıl kurmayı planladığınızı tartıştığınız yerdir.

İkincisi pazar bölümüdür, potansiyel müşterileri tanımladığınız ve analiz ettiğiniz: nerede ve kim olduklarını, onların neyi satın alıp sattıkları vb. Burada ayrıca, rekabeti ve onu yenmek için kendinizi nasıl konumlandıracağınızı tarif edersiniz.

Son olarak, mali bölüm, Gelir ve Nakit Akış Tablosu’nu, Bilançonuzu ve başa baş analizleri (belli bir fiyat düzeyinde tüm masrafları karşılayacak en düşük satış hacminin belirlenmesi çalışmaları) gibi diğer finansal oranları içerir. Bu bölüm, muhasebecinizden ve iyi bir elektronik tablo yazılım programından yardıma ihtiyaç duyabilir.

Bu üç ana bölümü daha da ileriye götürmek için bir iş planı yedi ana bileşenden oluşur:

1. Yönetici Özeti
2. İş tanımı
3. Pazar stratejileri
4. Rekabetçi analiz
5. Tasarım ve geliştirme planı
6. Operasyonlar ve yönetim planı
7. Mali faktörler

Bu bölümlere ek olarak, bir iş planının ayrıca bir kapak, başlık sayfası ve içindekiler tablosu olması gerekir.

İş Planınız Ne Kadar Uzunlukta Olmalıdır?

Ne için kullandığınıza bağlı olarak, yararlı bir iş planı, zarfın arkasındaki taramadan, karmaşık bir işletmeyi tanımlayan ayrıntılı bir plan durumunda 100’den fazla sayfaya kadar herhangi bir uzunlukta olabilir. Tipik bir iş planı 15-20 sayfa arasında gidip gelir, ancak o normdan geniş çeşitlilik için yer vardır.

Daha çok işinizin tabiatına bağlı olacaktır. Basit bir konseptiniz varsa, bunu çok az kelime ile ifade edebiliyor olabilirsiniz. Öte yandan, yeni bir işyeri türü ya da yeni bir sanayi öneriyorsanız, mesajı almak için biraz açıklama gerektirebilir.

Planınızın amacı da uzunluğunu belirler. Riskli bir girişim başlatmak için planınızı milyonlarca dolarlık tohum sermayesi bulmak için kullanmak istiyorsanız, açıklama ve inandırıcılık yapmak zorunda kalabilirsiniz. Devam eden bir işi yönetmek için planınızı yalnızca iç amaçlarla kullanacaksanız, çok daha kısaltılmış bir sürümün iyi olması gerekir.

İş Planına Kimler İhtiyacı Duyar?
İş planına ihtiyacı olmayan tek kişi bir işe girişmeyen birisidir. Bir hobiye başlamak ya da normal işinizden ay ışığına çıkmak için bir plana ihtiyacınız yoktur. Ancak, önemli miktarda para, enerji veya zaman harcayacak ve bir kar getirmesi beklenen bir girişim başlatan veya genişleten biri, bir çeşit plan hazırlamak için vakit ayırmalıdır.

Başlangıçlar. Klasik iş planı yazarı, yeni bir girişim başlatmak için para isteyen girişimcidir. Pek çok büyük şirket, yatırımcıları onları devam ettirmek için gerekli sermayeyi ikna etmek için kullanılan bir plan şeklinde kağıda döktüler.

İş planlamasına ilişkin çoğu kitap bu başlangıç işi sahiplerine yönelik gibi görünüyor. Bunun için iyi bir neden var: Potansiyel plan yazarlarından en az deneyimli oldukları gibi, muhtemelen rehberliğin en minnettarlarıdır. Bununla birlikte, yalnızca nakit açlığındaki yeni başlayanların iş planlarına ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. İşletme sahipleri ister finansman ister ister bir artı yatırımı yapmaya çalışıyor olsun ister şirketlerinin varlığının her aşamasında yararlı planlar bulurlar.

Köklü şirketler yardım arıyorlar. Tüm iş planları ayakları yere basmayan girişimciler tarafından yazılmamıştır. Birçoğu, başlangıç aşamasını aşan şirketler tarafından ve şirketler için yazılmıştır. Örneğin, WalkerGroup / Designs, kurucusu Ken Walker hazır giyim üreticilerine ve diğerlerine markalaşma ve lisanslama fikrini 01-01-00 arasındaki semboller için sayısal bir kısaltma olarak kavradığında, büyük perakendeciler için yaklaşan milenyuma doğru mağaza tasarımcısı olarak kuruldu. Walker, dünya çapında markalaştırmanın zorlu ve masrafsız görevine başlamadan önce, büyük perakendecileri ikna etmek için satış tahminleri ile tamamlanmış bir iş planını kullandı; bu, 01-01-00 ürünlerini vaat etmenin iyi bir fikir olacağını düşündü. Büyük gün gelmeden önce yeni girişimin kazanan olmasına yardım etti. Walker, “Perakende satış desteğinin bir sonucu olarak, ürün hatlarının neredeyse tamamını baştan çalıştıran 45’in üzerinde lisans sahibiyiz. ” dedi.

Bu orta kademe işletmeler, aradıkları miktarlar daha büyük olabilmesine ve yatırımcıların daha istekli olmasına rağmen, yeni başlayanların yaptığı gibi büyümeye yönelik fon bulmalarına yardımcı olacak planlar tasarlıyor olabilir. Zaten hızla büyüyen bir işletmeyi yönetmek için yazılı bir plana ihtiyaç duyabilirler. Ya da bir plan, işin misyonunu ve umutlarını müşterilere, tedarikçilere veya başkalarına iletmek için kullanılabilecek değerli bir araç olarak görülebilir.

Güncelleme Listesi Planı

İş planınızı güncelleme hakkında düşünmeniz gereken 7 neden var. Hatta bir tanesi sizin için de geçerliyse, güncelleme zamanı geldi.

1. Yeni bir finansal dönem başlamak üzeredir. Endüstriniz hızlı bir şekilde değişiyorsa planınızı yıllık, üç aylık veya aylık olarak güncelleyebilirsiniz.

2. Finansmana veya ek finansmana ihtiyacınız vardır. Kredi verenler ve diğer finansörler, finansman kararları almalarına yardımcı olmak için güncellenmiş bir plana ihtiyaç duyar.

3. Önemli bir pazar değişikliği olmuştur. Müşteri beğenilerinin değiştirilmesi, müşteriler arasındaki konsolidasyon eğilimleri ve değişen düzenleyici iklimler, plan güncellemelerine duyulan ihtiyacı tetikleyebilir.

4. Firmanız yeni bir ürün, teknoloji, hizmet veya beceri geliştiriyor veya geliştirmeye hazırlanıyordur. Eğer ilk kez planınızı yazdıktan sonra işiniz çok değiştiyse, bir güncelleme zamanı gelmiştir.

5. Yönetimde bir değişikliğiniz oldu. Yeni yöneticiler, işiniz ve hedefleriniz hakkında yeni bilgiler almalıdır.

6. Şirketiniz, ev ofisinizden çıkmak, 1 milyon ABD doları satış işaretini aşmak veya 100’üncü çalışanınızı çalıştırmak gibi bir eşiği aşmıştır.

7. Eski planınızın artık gerçekliği yansıtmadığı anlaşıldı. Belki son zamanlarda zavallı bir iş çıkardın; Belki işler beklediğinizden daha hızlı değişti. Fakat planınız alakasız görünüyorsa, onu yeniden yapın.

Sizin için Doğru Plan Bulma

İş planları, nakit akışı projeksiyonları ve pazarlama planları gibi ortak bir çok öğeye sahip olma eğilimindedir. Birçoğu, para kazanmak ya da bir ortağı firmaya katılmaya ikna etmek gibi belirli hedefleri de paylaşıyor. Ancak iş planları, tüm işletmelerin hepsinden daha farksız değildir.

İşletmenize ve planınızı niyetinde olduğunuza bağlı olarak, başka bir girişimciden çok farklı bir iş planına ihtiyacınız olabilir. Planlar, uzunlukları, görünüşleri, içeriklerinin ayrıntıları ve işin farklı yönlerine yerleştirdikleri değişen vurgulardan çok farklıdır.

Plan seçiminin bu kadar önemli olması, planınızın genel etkisi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmasıdır. Planınızın sizi ve işinizi en iyi, en doğru ışıkta sunmasını istiyorsunuz. Bu, bir girişim sermayesi konferansında sunum yapmak için planlanmış olsa da planınızı hangi amaçla kullanmayı planlıyorsanız planlayın, yoksa kendi ofisinizden ayrılmayacak veya dahili strateji oturumlarının dışında görünmeyecektir.

Önemli bir fırsat için kıyafet seçtiğinizde, en önemli özelliklerinizin üzerinde duran öğeleri almaya çalışmanız olasıdır. Planınızı da aynı şekilde düşünün. İşletmenizin olabilecek her türlü olumlu durumunu ortaya çıkarmak ve bunları göz önünde bulundurmaktan memnuniyet duymak istersiniz.

Plan Çeşitleri

İş planları kabaca dört ayrı türe ayrılabilir. Çok kısa planlar veya miniplanlar vardır. Çalışma planları, sunum planları ve hatta elektronik planlar var. Çok farklı miktarlarda emek gerektirirler ve her zaman orantılı olarak farklı sonuçlar vermezler. Yani, daha karmaşık bir planın neyi kullanmak istediğinize bağlı olarak kısaltılmış bir planın üstünde olması garanti edilemez.

• Miniplan. Bir miniplan, 1 ila 10 sayfadan oluşabilir ve iş konsepti, finansman ihtiyaçları, pazarlama planı ve mali tablolar, özellikle de nakit akışı, gelir projeksiyonu ve bilanço gibi en azından üstünkörü dikkat çekici anahtar konuları içermelidir.

Miniplan’ı yanlış kullanmanız konusunda dikkatli olun. Tam boy bir planın yerini alması için tasarlanmamıştır. Kapsamlı bir çözüm arayan bir yatırımcıya bir miniplan gönderirseniz, yalnızca aptalca görüneceksiniz.

• Çalışma Planı. Bir çalışma planı, işletmenizi çalıştırmak için kullanılabilecek bir araçtır. Detaylı olmalı ama sunum sırasında kısa olabilir. Bir miniplan’da olduğu gibi, bir çalışma planı hazırlarken büyük olasılıkla biraz daha yüksek derecede samimiyet ve kayıt dışılık derecesi elde edebilirsiniz.

Dahili kullanım için kesinlikle planlanan bir plan, firma dışındaki birine yönelik bir konuda önemli olabilecek bazı öğeleri de atlayabilir. Örneğin büyük yöneticilerin özgeçmişleriyle birlikte bir ek eklemeniz gerekmez. Ayrıca bir çalışma planı özellikle ürün fotoğraflarından yararlanamaz.

Bir çalışma planında uyum ve sonlandırma oldukça farklıdır. Bir çalışma planının yüksek kaliteli kağıda basılması ve süslü bir bağlayıcı içerisinde olması zorunlu değildir. “Plan” ı içeren eski üç halkalı bir bağlayıcı, keçe ucu işaretiyle tarandığında oldukça iyi hizmet verecektir.

Kesin verilerin içtutarlılığı dışarıdakilere yönelik bir çalışma planında olduğu kadar önemlidir. Bununla birlikte, metin içindeki yazım hataları, iş stiline mükemmel uyum sağlayan, tarih formatları ile tutarlı olma gibi şeyler hakkında da dikkatli olmak zorunda değilsiniz. Bu belge cumartesi günleri ofiste giydiğiniz eski bir çift haki veya yıkılmayacak hiç görünmeyen eski bir teslimat kamyonuna benzer. Kullanılmak için oradadır, tekdir edilmek için değil.

• Sunum Planı. Kozmetik ve izlenim üzerine düşük stresli çalışma planı uyguluyorsanız, ve onun görünümü için ödenen dikkat miktarını artırmak için düğmeyi çevirin, bir sunum planı hazırlayacaksınız.

Bir sunum planındaki hemen hemen tüm bilgiler, çalışma planınızla aynı olacak, ancak biraz farklı tarzda olabilir. Örneğin, işyerinde bu kadar yararlı olan ve bir çalışma planında uygun olan gayri resmi jargon, argo ve kısaltmayı atarak standart iş kelime dağarcığı kullanmalısınız. Unutmayın, bu okuyucular işleminize aşina olmayacaktır. Çalışma planının aksine, bu plan hatırlatıcı olarak değil, bir giriş olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, bazı ilave edilmiş unsurlar da eklemeniz gerekir. Yatırımcıların incelemelerine ilişkin şartları arasında tüm rekabetçi tehditler ve riskler hakkında bilgilerdir. Bazı çevresel önemi düşünseniz bile, bu endişeleri yalnızca bilgi sağlayarak çözmeniz gerekiyor.

Sunum ve çalışma planları arasındaki en büyük fark görünüm ve lehçe detaylarıyla ilgilidir. Ofiste bir çalışma planı çalıştırılabilir ve bir köşede birlikte zımbalanabilir. Bir sunum planı muhtemelen renkli kullanarak yüksek kaliteli bir yazıcıyla bastırılmalıdır. Dayanıklı ve okunması kolay bir kitapçığa ustalıkla bağlı olmalıdır. Grafikler, çizelgeler, tablolar ve çizimler gibi grafikleri içermelidir.

Sunum planının doğru ve iç tutarlı olması esastır. Buradaki bir hata, aşırı duygusal olmayan bir yabancı tarafından yanlış beyan olarak yorumlanabilir. En iyi ihtimalle sizi daha az dikkatli gösterecektir.

Planın özetinde 40.000 dolarlık bir finansman ihtiyacı belirtilmişse de, nakit akışı projeksiyonu ilk yılda gelen 50.000 dolarlık finansmanı gösteriyorsa, “Oops! Yeni sayıyı göstermek için bu özeti güncellemeyi unuttum “ diye düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, parayı sökülmesini istemekte olduğunuz yatırımcının, o kadar hayırsever olma ihtimali düşüktür.

• The Electronic Plan. İş planlarının çoğunluğu bir tür bilgisayardan oluşur ve basılı olarak yazdırılmış ve sunulmuştur.
Ancak bir zamanlar sadece taraflar arasında kağıt üzerinde aktarılan ticaret bilgileri artık elektronik olarak gönderiliyor. Dolayısıyla, planınızın elektronik bir versiyonunun hazır bulundurulmasını uygun bulabilirsiniz. Elektronik bir plan, örneğin bilgisayar destekli bir tepegöz kullanılarak bir gruba sunumlar yapmak veya karmaşık elektronik tabloların temellerini derinlemesine incelemek isteyen ayırıcı bir yatırımcının taleplerini karşılamak için kullanışlı olabilir.

Kaynaklar;
The Small Business Encyclopedia, Business Plans Made Easy, Start Your Own Business and Entrepreneur magazine.

Çeviren: Sümeyye Karaca

 https://www.entrepreneur.com/article/38290

Fotoğraf: http://www.misucell.com/WDF-285185.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.