Acil Durum Fonu Nasıl Hazırlanır ?

Başlarken, finansal acil durum için hazır olun;

Mali durumunuz söz konusu olduğunda, her zaman beklenmedik duruma hazır olmalısınız ve bu yüzden, acil bir fona ihtiyacınız olur. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey ek paraya gereksinim duyan acil durumlara hazırlanmaktır. Bir acil durum sigortası yaptırmak ideal çözümdür.

 

Finansal acil durumlar; bir iş kaybı, önemli sağlık harcamaları, ev veya araba tamirleri veya asla aklınıza gelmeyecek birşey de olabilir.

Yapmak istediğiniz son şey kredi kartlarına ya da sadece sorunu çözebilecek bir krediye güvenmek zorunda kalmanızdır.

 

  1. Aylık Giderlerinizi Eşleştirin

 

Çoğu finansal danışmanlar, acil durum fonunuzda üç ila altı ay arasındaki yaşam masraflarını bir kenera koymak  için ideal olduğunu kabul etmektedir. Acil durum fonunuzu hazırlarken düşünmeniz gereken ilk adım budur. Acil durum fonunuzu hazırlarken düşünmeniz gereken ilk adım budur. Kenara koymanız gereken miktarı belirlerken hem sabit hem de değişken masrafları göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Aşağıda, göz önüne almanız gereken sabit ve değişken giderlerin bir kategorisi bulunmaktadır:

 

Konut Giderleri: kiralık veya ipotek, kamu hizmetleri

Sigorta: hayat sigortası, kiracı sigortası, ev sahibi sigortası

Vergiler: FICA ve gelir vergileri

Borç Ödemeleri: kredi kartı borcu, öğrenci kredileri, araba kredileri

Sağlık hizmetleri: sağlık ve diş sigortası

Çocuk bakımı: Varsa gündüz bakım veya çocuk bakıcısı giderleri

Kişisel Yaşam Giderleri: bakkaliye, kişisel eşyalar

Ulaşım: gaz, taksi veya toplu taşıma

 

Bu kategorilerde ne kadar harcama yaptığınızı aylık olarak hesaplamanız için zaman ayırdıktan sonra, acil fonunuzda ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Evli veya diğer önemli kişilerle yaşıyorsanız, bu masrafları, ikiniz için de olduğu gibi hesaplayın, böylece fonunuzda ne kadar ihtiyacınız olduğunu doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

 

 

  1. Acil Durum Fonu için Biriktirilen Fonları Başlatın

 

Henüz bir acil durum fonu ayarlamadıysanız veya paradan tasarruf etmeyi zor buluyorsanız temel olay küçük başlamaktır. Bir aylık giderlerin birikimi biraz zaman alacaktır, ancak acil hedeflerinizi küçük ve yönetilebilir olacak şekilde ayarlarsanız, onlara ulaşmak için daha iyi bir şansınız olacaktır.

 

Başlamak için en iyi yol muhtemelen bankanız veya kredi birliğinizdir. Halihazırda hesabınız yoksa ve bunu önce kaydetmeye başladıysanız, yeni bir tasarruf hesabı açın. Bir sonraki adım, bu hesaba düzenli yatırma alışkanlığı kazanmaktır. Haftalık, iki haftalık veya aylık olsun, bir zaman çizelgesi oluşturun ve bunlara sadık kalın. Otomatik kaydetme işlemini yaptıktan sonra bunu düşünmek bile gerekmeyecek.

 

  1. Acil Durum Fonu Tasarruf Hesabınızı Kurun

Acil fonunuza istediğiniz zaman kolayca erişilmesini istiyorsunuz. Kullanımı basit ve genellikle hiçbir şeye mal olmaması nedeniyle bir tasarruf hesabı ile başlamalısınız. Kolaylık faktörü, başlarken önemli olan şeydir. Hesap büyümeleriniz olarak, paranızın sizin için çalışan, makul bir çıkar sağlayan hesap bulabilirsiniz.

 

Yukarıda bahsi geçen üç adımı izleyerek, beklenmedik mali kayıplarla sonuçlanan herhangi bir duruma hazırlıklı olma yolunda rakiplerinizi geride bırakacaksınız.

 

Çeviren: Yunus Emre Sürün

Updated August 25, 2016
© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

One Reply to “Acil Durum Fonu Nasıl Hazırlanır ?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.