Paramı Nasıl Yönetebilirim?

Paranızı başarıyla yönetmek, mali açıdan iyi bir iş yapmanın anahtarıdır. Temel işlerde çalışan, yıllarca tasarruf edilen ve bir milyon dolar tasarruf ile emekli olanların hikayeleri var. Bir de yüksek ücretli iş olan ve biriktirilen hiçbir şeyin olmadığı ve emeklilik elde edemeyen insanların hikayeleri de var. Başarının anahtarı paranızı yönetmektir. Temel harcamalarınızı karşılayacak kadar harcama yapmanız gerekir, ancak yapabileceğiniz en iyi tasarruf ve yönetme yoluna odaklandınız mı bir kere gerçekten ne kadar az harcadığınıza şaşırabilirsiniz.

 

Gelirinizi Yönetme

Paranın başarılı bir şekilde yönetilmesi için herkesin takip etmesi gereken bazı temel kurallar vardır. Gelirinizi yönetmekle başlar. Mali başarının anahtarı, kazandığınızdan daha az harcama yapmaktır. Bunu yapabiliyorsanız, tasarruf ederek ve para yatırarak başarı sağlamaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu durum her zaman olduğu kadar kolay değildir ve bunu yapmanın anahtarı başarılı bir şekilde  gelecekteki gelir ve giderlerini tahmin etmenizdir, yani bütçeleme yapmanızdır. Bir bütçe, para biriminizin kategorilerin ve tutarların dışında yapmanız gereken birşey değildir. Bu hedeflerinize ulaşmaya yardımcı olmak için yapacağınız planınız ve aylık rehberinizdir.

 

Bir bütçeyi her ay yazdığınızda en iyi sonucu verir. Miktarı belirlersiniz, harcamalarınızı ve tasarruflarınızı hedeflerinize ve koşullarınıza göre önceliklendirirsiniz ve harcamalarınızı takip edersiniz. Bu, belirli bir kategorideki harcamanızı ne zaman durdurmanız gerektiğini size bildirmenizi sağlar. Kategorilerinizi gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz, ancak çoğunlukla kendinize sadık kalmaya çalışmalısınız.

Bütçenizi kontrol altına almanızın ardından, paranızı başarıyla yönetme yolunda ilerleyeceksiniz.

 

Borcunuzu Yönetme

Borcunuzu yönetmenin en iyi yolu, olabildiğince fazlasını ortadan kaldırmaktır. İlk adım, kredi kartlarınızı kullanmayı bırakmak ve onları ödemeye çalışmaktır. Bazı borçlardan kaçınmak daha zor, yeni bir otomobil için para biriktirmemiş olabilirsiniz, ancak işinize çalışmaya başlamanız gerek.

 

Bir araba için ödünç aldığınızda, mümkün olan en iyi anlaşmayı bulmaya çalışın ve çabucak ödeyebileceğiniz bir otomobil bulmaya çalışın. Evinizi satın alırken de akıllı olmalısınız. Değerli olabilecek bir ev istiyorsanız, ancak satın almaya gücünüzün yetebileceği bir almayı isteyin. Borç ödemelerinizi gelirinizin %25 altında tutmaya çalışın.

 

Tasarruflarınızı ve Yatırımlarınızı Yönetin

Tasarruflarınız için en iyi hesapları bulmak önemlidir. İki farklı tasarruf türü vardır: paraya kolay çevrilebilen birikimleriniz ve yatırımlarınız. Yatırımlarınız faydalıdır, çünkü size para kazandıracak ve servetinizi artıracaklardır. Bu yatırımlar acil durumlarda zorlaşabilir ve onlara ihtiyaç duyduğunuzda piyasa da eğer aşağıya düşerse  bunları nakde çevirmek istemeyebilirsiniz. Borsa ve yatırım hakkında çok şey bilmiyorsanız, yatırımlarınızı yönetmenize yardımcı olan bir finansal danışmana sahip olmak gerçekten yararlı olabilir. Yatırım fonları, doğal olarak portföyünüzü çeşitlendirmenize yardımcı olur, ancak makul ücretler ve iyi bir getiri oranı olanları aramanız gerekir. Portföyünüzü çeşitlendirdiğinizden emin olun. Yatırımlarınızın çoğunu asla tek bir stokta olmamalısınız. Yatırım türüne de yatırım yapmalısınız.

 

Piyasa sektörünün düşmesi durumunda yatırımlarınızın tamamının teknoloji veya herhangi bir alanda olmasını istemeyin.

 

Birikimlerin mümkün olan en iyi hesap türleri olmalı. Gerekirse birikimlerinize oldukça hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız, ancak onlara mümkün olan en iyi faiz oranını elde etmek istersiniz. Bazı insanlar acil durum fonu olan bir CD(mevduat sertifikaları) merdiveni inşa ederek onlara bir ceza ödemeden her ay para ulaşmasını sağlarlar. İhtiyacınız olduğunda tasarrufların kolayca erişilebildiğinden emin olmak için bir para piyasası hesabı veya çevrimiçi birikim hesabı da seçebilirsiniz. Bu para gerçekten bir yatırım değil, sahip olduğunuz acil durumlar için daha fazla bir koruma ya da bir satın alım için tasarruf ederken para biriktirmeniz gereken bir yer. Zenginliğinizin yapısı yatırımlarınızla olması gerekecek.

Çeviren: Yunus Emre Sürün

Updated April 21, 2015
© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.