Her Girişimcinin Ziyaret Etmesi Gereken 15 Ücretsiz Online Öğrenme Sitesi

Başarılı bir girişimci olmak, özellikle şirketiniz yeni başladığında ve ihtiyacınız olan tüm alanları karşılamak için yeterli sayıda çalışanın olmadığı bir sürü şapka giymeniz demektir. Yeni bir iş başlatmak için gerekli olan yeni becerileri öğrenmek pahalı olabilir, ancak neyse ki çevrimiçi ücretsiz, kaliteli ve eğitim kaynakları için girişim sadece son birkaç yıldır büyümeye devam etmiştir. Aşağıda, pazarlama, girişimcilik, işletme yönetimi ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için mevcut kaynaklardan bazıları bulunmaktadır.

 

 1. CodeAcademy

Bu harika kaynak, HTML, CSS, Javascript ve PHP gibi programlama dillerini öğrenmenize yardımcı olmak için ücretsiz etkileşimli programlama oturumları sunar. Ücretsiz hesabınız olduğunda ilerlemenizi kaydedebilirsiniz. Kod öğrenmek, girişimcilerin, geliştiricileri olmadıklarında hataları düzeltmelerine veya hatta kendi web sitelerini veya ürünlerini (örneğin, uygulamalar) oluşturma yolunda ilerlemelerine yardımcı olabilir.

 

 1. HubSpot Akademisi

Ücretsiz sertifikasyon programı, web sitesi optimizasyonu, açılış sayfaları ve geliştirmeyi sürdürme de dahil olmak üzere gelen pazarlama hakkında dersler sunmaktadır. İş sahipleri için işlerini ve çevrimiçi varlığını büyütmeye çalışırken bu beceriler şarttır.

 

 1. Moz

Web sitenizin olabildiğince görünür olmasını sağlamak için arama motoru optimizasyonunu öğrenmek isterseniz, SEO lideri Moz’un kaynaklarının bu hazinelerle dolu yerini kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz Moz Akademisi yanında, web seminerleri (canlı ve kaydedilmiş), SEO, sosyal medya ve bağlantı kurma konularında yeni başlayanlar rehberleri de bulunmaktadır.

 

 1. LearnVest

En başarılı girişimciler paralarını hem işyerinde hem de kişisel tarafta nasıl yöneteceklerini biliyorlar. Çok uygun fiyatlı finans sınıflarına sahip olmanın yanı sıra LearnVest, “Daha İyi Para Alışkanlıklarınızı Oluşturma” ve “Bütçelemeyi Nasıl Yaparsınız” gibi sınıflarından bazılarını ücretsiz olarak sunmaktadır.

 

 1. Niche consultant courses

İnternet, belirli bir nişte nasıl başlayacağınızı veya daha iyi bir iş kurmayı öğrenmek isteyen girişimcilere son derece yardımcı olan bir koçluk patlaması yapmıştır. Nadiren ücretsiz kurslar ve e-kitaplarla iş kurma konusunda çalışan bazı büyük koçlar ve organizasyonlar arasında Natalie MacNeil ve MyOwnBusiness yer alır. Sizin için en uygun olanı bulmak için; “niş anahtar kelime” + “ticaret kursu” ndan arama yapmayı deneyin.

 

 1. edX

Bu ücretsiz site şu anda “Mali Analiz ve Karar Verme” ve “Girişimcilik 101: Müşteriniz Kimlerdir?” Gibi çeşitli konularda 300’ün üzerinde kursa sahiptir. Bu kurslar sadece işi genel olarak kapsamakla kalmaz aynı zamanda büyük veriler veya çevre koruması gibi sektörünüz için geçerlidir.

 

 1. Han Academy

Bu ücretsiz öğrenim kaynağı, herkesin matematik, bilim, sanat, teknoloji ve daha pek çok alanda eğitim almasını sağlamak için yaratılmıştır. Eğitiminizi pratik kullanıma sokmak için 100.000’i aşkın etkileşimli egzersiz var. Kursların çoğu lisedeki öğrencilere yönelik olsa da, vergiler ve muhasebe gibi herkesin yenilenebileceği birçok ders var.

 

 1. MIT Açık Ders Yazılımı

Bunlar MIT’de öğretilen ve kendi takdirine bağlı olarak okumak ve denetlemek için siteden ücretsiz olarak sunulan gerçek kurslardır. Okul, yeni işletme sahiplerine faydalı olan mevcut dersleri listeleyen bir girişimcilik sayfasını bir araya getirdi. Kurslar arasında “Erken Devlet Sermayesi” ve “Yazılım İşi” bulunur.

 

 1. Kutztown University of Pennsylvania

Bu üniversitede girişim planlamaları, operasyonlar ve yönetim ile küçük işletme vergilerini kapsayan girişimciler de dahil olmak üzere girişimciler için son derece uygulanabilir yaklaşık 100 adet ücretsiz isteğe bağlı üniversite kursu bulunmaktadır.

 

 1. Coursera

MIT’in Açık Ders Yazılımı’ndan çok bu site, yaklaşık 10 milyon kullanıcıya ücretsiz kurslar sağlayan 114 eğitim ortaklığına sahiptir. Coursera’nın bir yararı, Vanderbilt Üniversitesi’nden “Klinik Araştırmalar İçin Veri Yönetimi” ve Maryland Üniversitesi’nden “Girişimciler İçin Yenilik: Fikirden Pazarlamaya” gibi mükemmel şekillerde çok özel dersler olmasıdır. Geniş ortak ağıyla daha fazla seçim yapılabilir.

 

 1. OpenCulture

Bu site tek başına bir eğitim platformu değil, fakat ondan ziyade web üzerinden ücretsiz kaynaklar toplar ve paylaşır. ITunes U derslerini video ve ses hakkındaki diğer dersleri sunduğu için 150 ücretsiz çevrimiçi iş kursunun listesi harika bir kaynaktır. Site ayrıca ücretsiz sesli kitaplar, sertifika kursları ve diğer çevrimiçi derslerin listelerini de içeriyor.

 

 1. YouTube

Muhtemelen çoğu kullanıcıya YouTube’un dünyanın en büyük arama motorlarından biri olduğu şaşırtıcı değildir çünkü gerçek anlamıyla hayal edebileceğiniz herhangi bir konuda video bulunmaktadır. TED görüşmelerinden bir iş kurma konusundaki kaydedilmiş sunumlara kadar hemen hemen her konuda mükemmel bir ücretsiz kaynak.

 

 1. Alison

Bu platform, bugün Google, Microsoft ve Macmillan da dahil olmak üzere internetteki en tanınmış isimlerden ücretsiz çevrimiçi kurslar sunuyor. Halihazırda 4 milyondan fazla kullanıcısı ve 600’den fazla kursuyla  ekonomik okur yazarlık, kişisel gelişim ve işletme / girişim becerileri gibi konuları kapsamaktadır.

 

 1. Saylor

Saylor Vakfı ücretsiz eğitim kursları sunar ve ayrıca uygun sertifikalar sunmak için akredite(resmen tanınmış, kabul edilmiş edilmiş) kolejler ve üniversiteler ile çalışır. Ders sunumları lisans derecesine uyumlu, çalışırken göreceğiniz şeylere benzer.

 

 1. Podcast’ler

Resmi bir kurs olmasa da, podcast’lar daha iyi bir girişimci olmanın şaşırtıcı (ve kolay sindirilebilir) bir yoludur. Podcast’ler bilgisayarınızdaki akış yoluyla dinlenebilir (eğer belirli bir podcast bunu sunuyorsa) veya iOS için iTunes ve Android için ise Podcast Republic gibi uygulamalar aracılığıyla dinlenebilir. ‘Entrepreneurs on Fire’ gibi Podcast’lar her bölüm binlerce dinleyici topluyor ve mümkün olan en güncel bilgileri ve stratejileri öğrenmenin harika bir yoludur. Girişimci podcast’lerinin bir diğer iyi listesi arasında ‘Düşünme Girişimciliği'(Think Entrepreneurship) var.

 

İster en iyi ses olsun, ister video veya metin ile öğrenebilirsiniz, girişimciler için bu 15 kaynak öğrenme listesi, bir iş kurma, muhasebe ve müşteri edinme hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Authored by: SUJAN PATEL

VIP CONTRIBUTOR

Entrepreneur and Marketer, Co-founder of Web Profits
© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.