Neden Kişisel Markalaşmaya İlk Odaklanılmalıdır?

Tüketiciler size güvenene kadar şirketinizden satın almazlar.

 

Günümüzün rekabetçi iş ortamında öne çıkmak neredeyse imkansız görünebilir. Ancak birçok kişi öncelikle işletmelerin kendileri tarafından kullanılan bir stratejiyi seçerek gölgelerden sıyrılmayı başarmışlardır – markalaşma.

Kişisel markalaşma, kendinize hem mevcut işiniz de hemde yeni bir araştırma gerektiğinde kendinize bir avantaj sağlamanızın anahtarıdır.

 

Siz isteseniz de istemeseniz de çevrenizde sizi takip eden şeyler sizin kişisel markanızdır. Bu, onu yetiştirmeye zahmet etmese bile var olan bir şey. Meslekten-işe, kendinizi mesleki açıdan ifade etme şekliniz önemlidir ve kendinizi değerli bir lider olarak belirlemeye yardımcı olur.

 

Kişisel markalaşma tam olarak nedir?

Açıkçası, kişisel markalaşmanın girdilerini ve çıktılarını anlama doğru yöndeki ilk adımdır. Bu kavram müşterileri, iş arkadaşlarını ve yöneticilerle birlikte ilişkileri geliştirmek için kariyerinizin ve pazarlama yönteminizin kadar basit bir şekilde tanımlanabilir. Kendinizi bir markaya çevirmek, sizin nasıl gördüğünüzü ve kariyerinizde ne kadar güven inşa edebileceğinizi yönetmenize yardımcı olur. Bu belirgin bir ses, görüntü ve etik standart oluşturmayı içerir.

 

hayatınızın geriye kalan kısmını taşıyacak olan ümit beklemeyi ve zamannında ayrıntılı olarak mükemmel bir blog yazısı yazamassınız. Bunun üzerine, sadece bir sosyal medyaya sahip olmak, artık kişisel bir marka olarak nitelemek için yeterli değildir.

 

Çevrenizdeki insanlarla güven inşa edin.

Güven, doğal olarak geniş bir ölçekte gelişen bir şey değildir. Bu geliştirmeniz gereken birşey ve kişisel özgün bir markayla birlikte bunu en iyi yolla yapmalısın. Söz konusu müşterilerin en çok güvendiği şey, nerdeyse her zaman bireylerdir. Kurumsal marka teknik açıdan daha görünür olabilir fakat nerdeyse evrensel olarak daha az güvenilir görülüyor. Aslında, marka mesajları bir birey mesajının yaratıcısıysa 24 kat daha sık paylaşılmıştır.

Açıkçası, marka özgün ve samimi olarak okunması şartıyla kişisel markanızı güven işa etmek için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bir niş bulma. (uygun yer bulma)

Kişisel bir markanın en değerli yönlerinden biri sizin nişinizi keşfetmektir. Uzmanlık alanınız basitçe “pazarlama” ise öne çıkması zor olabilir. Daha spesifik bir şeyi denerseniz, kendinizi ve yeteneklerinizi büyütebilirsiniz. Hedef nüfusunuz daha dar olabilse de, o kitleyle bağlantı kurma olasılığınız yüksektir. Kariyerimin çoğunu Vikipedi’ye odaklı olarak harcadım. Heyecan verici gelmeyebilir, ancak bir Wikipedia sayfasına ihtiyaç duyanların dikkatini çeken bir kişi olarak göze çarpmamı sağladı.

 

Bir düşünce lideri olmak.

Bir düşünce lideri haline gelmek herkesin yapılacaklar listesinin en üstünde olmayabilir hale gelirken, kendinizi bir niş içinde kurarsanız bu gerçekleşebilir. İster yazı yazıyor veya mülakatlara katılan biri olun, ister faydalı bilgi ve tavsiyelerden oluşan bir portföy, düşünce liderinizin konumunu ilerletecektir. Yine bu, değerli ve uygulanabilir bir rehberlikle güven inşa etmekle ilgilidir.

 

Sonuç

 

Kendi alanınızda saygın bir aydın olmak için, neden bahsettiğinizi bilmeniz, hakiki bir danışma önermeniz ve gerçekten ne söylediğinizi anlamanız gerekir. Kişisel markalaşma iyi bir iş olarak; kariyer başarısı ve kişisel gelişimle birlikte yanyana yürüyebilir.

 

Çeviren: Yunus Emre Sürün 

 

MIKE WOOD

GUEST WRITER

Online marketer, author and Wikipedia expert; founder of legalmorning.com

https://www.entrepreneur.com/article/295658

Fotoğraf: https://i.pinimg.com/originals/4c/0c/29/4c0c299127ca788f77cf63ba02a3d4b4.jpg

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.