İş Teknolojisi Yarın Ne Gibi Görünecektir?

MIT’den iki uzman, dijital geleceğimizin ticari etkilerini analiz ediyor.
Makine, Platform, Kalabalık: Dijital geleceğimizi çalışacak hale getirme.

Andrew McAfee ve Erik Brynjolfsson. W.W. Norton; 402 sayfa; 28.95 dolar ve 22.99 pound.

2014’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Andrew McAfee ve Erik Brynjolfsson “İkinci Makine Çağını” yayınladı. Kitap, işsizliği artırdığı ve ücretleri düşürdüğü gibi yeni dijital teknolojilerinin toplumu nasıl iyileştireceğine dair dengeli bir portreydi. Yazarlar, “Makine, Platform, Kalabalık” adlı son çalışmalarında bu gelişmelerin arkasındaki ticari sonuçları açıklamayı amaçlamaktadırlar.

 

Bay McAfee ve Brynjolfsson, bilgisayarların ve internetin son aşamasının, işin nasıl gerçekleştiği konusunda üç kombinezon yarattığına inanıyorlar. Birincisi yapay zeka (AI): insandan makineye geçiş. Geçmişte insanlar bilgisayarlarla çalıştılar ve aynı zamanda onlara yazarların “standart ortaklık” dediği şey eklendi. Ancak bilgisayarlar geliştikçe ve daha fazla kontrol altına alındığında bu model çökmektedir.

Büyük bir şeyin olup bittiğini görmek için kendi kendini kullanan arabalara, çevrimiçi dil çeviri ve Amazon’un prototip kasabasız dükkanlara bakmanız yeterlidir. Dijital teknolojiler bilgi teknolojilerine uygulanırdı – Ilk sayılar ve metin, ve daha sonra müzik ve video. Artık dijital teknolojiler fiziksel dünyayı istila ediyor.

Örneğin, buzdolapları gibi cihazlarda “ısı eşanjörü” tasarlanması, birçok farklı spesifikasyonun ve kısıtlamanın dengelenmesi anlamına geliyor. İnsanlar yeterince iyi çalışan biri ile yetinirler, çünkü en uygun olanı bulmak çok zordur. Ancak yeni “üretken tasarım”, insanın bulamayabileceği mümkün olan en iyi tasarımın bulunması için yapay zeka(AI) ile üretilen yazılımın milyonlarca küçük permütasyon çalıştırabileceği anlamına geliyor. Ve 3D baskı ile, bu tasarımlar herhangi bir yerde paylaşılabilir, değiştirilebilir ve üretilebilirler.

İkincisi, ürünlerden platformlara geçiş. Birçok kişi bunun kanıtıyla her gün karşılaşır. En büyük taksi servisi hiçbir araç sahibi değildir (Uber), en büyük otelcinin hiçbir mülkiyeti yoktur (Airbnb), en kapsamlı perakendeci stok sahibi değildir (Alibaba),  ve en bilinen medya şirketi bazı içerik oluşturur, ancak çok fazla değildir (Facebook).

Platformlar şirketlerin, işlemin iki tarafında da gelişmesine izin veren pazar alanları yaratmanın bir yoludur; şirket, kapı görevlisidir ve düzenli bir gelir akışına sahiptir. Bu koparmak zordur. Platform, standartların yüksek olmasını sağlamalı ve aynı zamanda farklı katılımcılar kümelerini (bir taraftaki sürücüler veya uygulama geliştiricileri ve diğer taraftan müşteriler) çekmelidir. Ancak, platformlar dijital ortamda güzelce ölçeklendirildiği için çalıştıklarında çok değerlidir. Kitabın en iyi kısmı, talep eğrisi çizelgeleri ile dolup taşan platform ekonomisinin uygulamasıdır.

Üçüncü kombinezyon ise çekirdekten kalabalığa. Çekirdek, merkezi bankalar ya da “Ansiklopedi Britannica” gibi merkezi kurumları ifade eder ; Kalabalık, merkezsizleştirilmiş, kendi kendini organize eden katılımcıları, sanal para birimini yöneten ya da Vikipedi’ye katkıda bulunan kişileri ifade eder.

Bir iktisatçı olan Ronald Coase’in belirttiği gibi, işlem maliyetleri yüksek olduğunda şirketler dahili olarak şeyler yapar. Dijital teknolojiler etkileşim maliyetini düşürdükçe, daha pek çok şey kayıt dışı gruplar tarafından yapılabilir. Bu, daha fazla deneme ve yenilik getirir. Yazarlar yazıyor; “Çekirdeğin karşı karşıya bulunduğu zorluklar ve fırsatlar yüzünden çoğunlukla eşleşmemesine karşın; kalabalık, çok büyük olduğu için, neredeyse hiç (eşleşmeme) olmuyor”.

Detaycılar, kitabın başkalarının daha derinlemesine baktığı bireysel temalar üzerine inşa edildiğini söyleyeceklerdir. Bazı okuyucular, bölüm sonu madde işareti özetleri ve sorularla birlikte şaşkına dönecek-hareketli iş saatlerinin en kötüsünü çağrıştırır. Fakat bunu hoş görün. Önemli dijital trenleri akıllıca, kolaylık kazanmak için, “Makine, Platform, Kalabalık” ‘ı yenmek zor olacaktır.

 

Çeviren: Sümeyye Karaca

Kaynak; https://www.economist.com/news/books-and-arts/21724976-two-experts-mit-analyse-business-implications-our-digital-future-what-will?fsrc=scn/tw/te/rfd/pe

Fotoğraf:http://stock-wallpapers.com/wp-content/uploads/2014/12/25-Awosome-Nature-Wallpapers-23.jpg

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.