Tüketici Güvenini Doğal Olarak Oluşturmanın 7 Yolu

Güven hızlı bir şekilde veya hilelerle kurulamaz. Tüketici güvenini kaybetmiş şirketler  bunları çok iyi biliyor veya bilirsiniz.

Müşteriler sizden bir alışveriş gerçekleştirmeden önce, size güvenebilecek durumda olmalılar. İletilerinizin doğru olduğuna, sattığınız şeyin söylediklerini karşıladığına ve işlemle ilgili herhangi bir sorun çıkarsa onlara destek vereceğinize güvenmelidirler.İmajlarını onarmaya çalışırken, avuç dolusu reklamların insanların zihnindeki negatif birleşmeleri geri alamadıklarını fark ettiler. İnanç, insanların gırtlağına dayattırılmaz ve bu insanlara kandırma yapılmaz.

 

Bunun yerine, doğal olarak tüketici güvenini kazanmak zorundasınız. Ama bunu nasıl yaparsınız?

 

  1. Güvenliğinizi geliştirin.

Öncelikle müşterilerinizin sizinle alşveriş yaptıkları zaman müşterinizin güvende hissetmenizi sağlayın. Ürünlerinizi bir e-ticaret platformu aracılığıyla satmıyor olsanız bile, müşteriler web sitenizi hala ziyaret edecek ve markanıza olan güvenleri ne kadar önemli bir rol oynarsa onların güvenilirliklerinin miktarı da o kadar olacaktır.

 

Örneğin, eğer reklamlarınızla onları spamlarsanız veya elverişsiz olan ve takip etmesi zor olan  bir çıktı işlem sürecini sürdürürseniz, müşteriler platformunuzun güvensiz olduğundan şüphelenebilir. Bu nedenle temel SSL (SSL nedir tıklayınız) koruması ile güvenliğinizi güçlendirin; güvenilir ödeme seçeneklerini kullanın; ve güven belgelerinizi gururla gösterin-güven mühürleri, tüketici güvenini arttıran en büyük tek faktördür.

 

  1. Toplumsal açıdan aktif olun (ve görülebilir olun)

Sosyal medyada aktif olmak size çeşitli şekillerde yardımcı olur: Markanız için görünürlük oluşturursunuz, daha fazla takipçi çekersiniz ve çektiğiniz takipçilerin markanızın “kime” ait olduğunu sormaları sizi daha iyi hissettirecek. Markanızın bu tarafını ne kadar sık ortaya çıkarırsanız o güveni o kadar hızlı inşa edebilirsiniz.

Sosyal medya yoluyla görünürlük oluşturma gücünün bir özelliği, orada bulunduğunuz esneklik miktarıdır: Yerinde içerik paylaşma, yeni ve önceki takipçileri ile etkileşim kurma, resim ve video gönderme veya müşterileri haber ve bilgilerle güncellemeyle birlikte vakit geçirebilirsiniz. Mesele, aktif olmak ve sosyal bir platformda sunum yapmaktır.

 

 

  1. Söz verme ve teslim etme.

Tüketiciler markalara neredeyse eskisi kadar güvenmiyorlar ve bu değişikliğin bir nedeni, müşteriler onların yalan söylediklerini hissetmeleridir. Bir müşteri herhangi bir şekilde aldatılmış veya manipüle edilmiş gibi hissedilirse, müşteriler büyük ihtimalle marka sorumlusuyla birlikte yönünü ayıracak.

 

Dolayısıyla, bu müşteri beklentilerinin tüm şekilleri söz konusu olunca  teslim etme ve söz verme durumu sizin en ilgili olmanızdır. Bir ürünü gönderirken bir hafta sürecek olursa, müşterilerinize iki hafta süreceklerini söyleyin. Bir ürün 10 yıl sürecek ise, sekiz dakika süreceğini iddia edin. Böylelikle, sözlerinizi kırma riskini asla yaşamayacaksınız (en azından müşterilerinizin çoğunluğu ile değil).

 

  1. Müşteri hizmetleri için hepsini kullanın.

Müşteriler bir konuda sorun yaşarsa, güven azalır. Onlar deneyimlerinde bir sorun yaşarlarsa anında cevap verirseniz, yardımcı olur unutulmaz müşteri hizmeti sağlarsanız, sizi sonsuza kadar güvenilir bir marka olarak düşünürler.

Ancak başarısız olursanız, bir müşterinizi sonsuza dek kaybedeceksiniz ve şöhretinize meydan okuyor olabilirsiniz. Canınızı dişinize takın müşteri hizmetlerine gidin, her ne zaman olursa.Bir sorunu çözmek için en uygun maliyetli yolu seçmeyin; Müşterilerinizin duyduklarını ve takdir ettiğinden emin olun ve onları mutlu etmek için zahmete girin.

 

  1. Markanızın daha kişisel olmasını sağlayın.

Ayrıca, bu müşterilerle birlikte düzenli etkileşimlerinizde olduğu kadar iyi, reklamlama ve pazarlamanızda ve markanızı daha kişisel yapmak için yardım eder. Basma kalıp cevaplar ve komutlar kullanmayın; Bunun yerine çalışanlarınızı yürekten konuşmaya ve gerçek insanlar gibi müşterilere yönlendirmeye teşvik edin.

Bu küçük değişiklik, markanızın şirketten daha insani görünmesine ve müşterilerinizin daha iyi izlenimlerine yönelik büyük değişiklik yapmasına neden olmaktadır.

 

  1. Daha fazla iletişim kurun.

Müşterilerinizi karanlıkta bırakmaya izin vermeyin. Aşırı bir iletişim olarak bir şey olmasına karşın, genel bir kural olarak, müşterilerinizle ne kadar çok konuşursanız o kadar iyi olur. Müşterilerle birebir çalışıyorsanız; bir pazarlamacı veya bir danışman olarak bu özellikle doğru bir yaklaşımdır.

Hedefleriniz ve süreçleriniz hakkında açık ve şeffaf olun; bir şeyler yanlış giderse hatayı proaktif olarak kabul edin. Eğer bilgileri gizlemekten çekinirseniz veya ilişkinin iletişim tarafını ihmal ederseniz, oluşturmuş olabileceğiniz herhangi bir güven ayrı düşebilir.

 

 

 

  1. Her zaman hazır olun.

Aynı çizgide, markanızın her zaman ona ihtiyaç duyan insanlar için bir şekilde bulunması hayati önem taşımaktadır. Açılış sayfalarında, bir telefon numarası veya anında sohbet kutusu dahil olmak üzere, dönüşüm oranınızı anında artırabilirsiniz. Neden? İnsanlar, istedikleri zaman birisiyle konuşabileceklerini bilerek rahat hissettiklerinden.

Müşterilerinizin sizin için birden fazla iletişim hattına sahip olduğundan emin olun – özel bir hesap temsilciniz varsa acil durumlarda müşterinize bu kişinin cep telefonu numarasını verin.

Güven inşa etmek çabuk olmayacak ve her zaman kolay olmayacak, ancak bu yedi strateji sizi doğru yönde yönlendiriyor olacak. Buradan, en güçlü stratejiniz tutarlı olmaktır. Marka kişiliği, müşteri hizmetleri, temel ürün ve hizmetlerinizle ne kadar uyumluysanız, mevcut müşterileriniz o kadar sadık olur ve saygınlık o kadar artacaktır.

Ne yazık ki, en iyi müşteri güveni stratejilerini bile yetiştirmek için zaman ve sabır gerekir. Şimdi başlayın.

 

JAYSON DEMERS

VIP CONTRIBUTOR

Founder and CEO, AudienceBloom

https://www.entrepreneur.com/article/293170

Fotoğraf: http://www.publicdomainpictures.net/pictures/30000/velka/evening-landscape-13530956185Aw.jpg

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.